close
14

İki yaşın altındaki çocuklarda boğaz iltihabının nedeni genellikle virüslere bağlı enfeksiyonlardır. Çocuk yuvası ve okul çağında bakterilere bağlı boğaz iltihaplan artar. Bu hastalıkların nedeni çoğunlukla, kızıl hastalığına da neden olmalarıyla tanınan, A grubu hemolitik streptokoklardır.

Boğaz iltihapları havadan ulaşan balgam damlacıkları ve sürülme yoluyla bulaşır, edeyse birdenbire boğaz ağrısı yutkunma zorlukları ortaya çıkar. Boğazın arka çeperi, damak, geniz bademciği ve bademcikler kızarır, şişer ve mukozası donuk, balgamsı bir katmanla kaplanabilir. Boyundaki lenf bezleri hissedilebilir hale gelir ve fasulye büyüklüğüne ulaşabilir.

Virüs iltihaplarında daha çok donuk, açık kırmızı bir renk alıp şişmiş mukoza ve hafif ya da yüksek ateş görülür. Bakteri enfeksiyonlarında mukoza koyu kırmızı şişer, üstünde yapışkan bir katman ya da cerahatli çizgiler ve ortayüksek arası ateş görülür.

Çocuğunuzda boğaz iltihabı olup olmadığını anlamak için, bir el feneriyle ağzının içini aydınlatarak bakın. Çocuğunuzdan kafasını geriye atmasını, ağzını kocaman açmasını ve “aaaaa” demesini isteyin. Böylece boğazın arka çeperini görebilirsiniz. Dil görüşünüzü engelliyorsa, temiz, olabildiğince geniş bir kaşık sapı ya da tahta spatulayla dilini aşağı bastırın. Aman dikkat, çok bastırırsanız midesi bulanabilir!

0 Hastalık Belirtileri
> Boğaz ağrısı
> Yutkunma zorluğu
> Boğaz bölgesinde kızarma ve mukozasında şişme
> Ateş
> Boyundaki lenf düğümlerinde büyüme

0 DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?
Üç dört gün geçmesine rağmen çocukta iyileşme belirtileri görülmezse, komplikasyon olasılığını ortadan kaldırmak, varsa olanları tedavi ettirmek için doktora gitmek gerekir. Çocuğunuzda kızıl olduğundan şüpheleniyorsanız, lütfen hemen doktora gidin!

0 DOKTORUNUZUN YAPABİLECEKLERİ
>  Lokal olarak mukozayı uyuşturacak hap ya da çözeltiler verebilir.
>  Doktorunuz hastalığa neden olan mikrobu saptamak için boğazdan sürüntü alabilir ve gerekiyorsa antibiyotik verir.

0 SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ
Bitkisel şifalar:  Yutkunma zorluğuna karşı adaçayı, kekik, sarmaşık, sıracaotu özleri içeren pastil ya da çaylar işe yarar.

0 Evde Hazırlanan İlaçlar:
Çocuğunuzun tercihine göre sıcak ya da soğuk boyun sargıları (örneğin labne peyniri ya da patates sargısı) hazırlayın.